miażdżyca tętnic

Wpis

środa, 13 lipca 2011

Metody naturalne w leczeniu miażdżycy tętnic

Ponieważ dieta i styl życia to znaczące czynniki zarówno w rozwoju miażdżycy, jak i w zapobiega­niu jej, terapie naturalne oferują wiele sposobów kontrolowania schorzenia.

AJURWEDA

Terapia ajurwedyjska obejmuje dietę, środki zioło­we, relaksację i ćwiczenia fizyczne. W sprawie odpowiedniego programu kuracji najlepiej skonsul­tować się ze specjalistą.

HOMEOPATIA

Homeópata może przepisać rozmaite środki. Dia­gnoza i leki będą się różnić w zależności od oceny stanu pacjenta.

MEDYCYNA PSYCHOSOMATYCZNA

Ponieważ uważa się, że stres przyspiesza rozwój miażdżycy, terapeutyczne techniki relaksacji mogą pomóc zapobiec chorobie albo opóźnić jej postę­py. Do technik tych należą m.in. joga, medytacja, wyobrażenia kierowane i biofeedback.

ODŻYWIANIE, WITAMINY I MINERAŁY

Zmiany diety i stylu życia, o ile wprowadzi sieje wcześnie i stosuje wytrwale, mogą wystarczyć, aby zapobiec procesowi miażdżycy, a nawet go odwró­cić. Po pierwsze, dieta powinna być uboga w cho­lesterol i tłuszcze nasycone oraz zawierać dużo przeciwutleniaczy neutralizujących wolne rodni­ki, które, jak się uważa, zaostrzają uszkodzenia tkanki. Podstawowe przeciwutleniacze, witaminy E i C, beta-karoten (witamina A) oraz selen, w du­żych dawkach mogą być toksyczne. Należy zacho­wać ostrożność, zażywając wszelkie witaminy: na przykład nadmiar witaminy D może przyspieszyć wapnienie blaszek tętniczych. Warto zatem zasięg­nąć rady lekarza albo dietetyka. Pewne badania wykazały, że czosnek (Allium sativum), spożywany w dużych ilościach, po­wstrzymuje utlenianie cholesterolu. Wyciągi ze skórek winogron oraz Commiphora mukul, rośliny z południowych Indii, mają redukować odkłada­nie się blaszek. Lucerna (Medicago sativa) i bro-melaina, enzym ananasa, działają w podobny spo­sób na zwierzęta i mogą być skuteczne u ludzi. Liczne badania przeprowadzone w ciągu ostat­nich 30 lat wskazują, że umiarkowane spożycie alkoholu-kieliszek albo dwa wina dziennie - może chronić przed miażdżycą i chorobami naczyń wień­cowych. Istnieje też hipoteza, że flawonoidy skó­rek winogron, nadające czerwonemu winu barwę i aromat, powstrzymują odkładanie się tłustych zło­gów (patrz także: Nieprawidłowy poziom chole­sterolu i Zatorowość tętnicza).

STYL ŻYCIA

Korzyści wynikające z poprawy stylu życia wyka­zano w prowadzonym przez dr. Deana Ornisha rocznym programie przeznaczonym dla pacjentów chorych na serce. Obejmował on dietę wegetariań­ską, ćwiczenia fizyczne i redukcję stresu. Cofnię­cie się procesu odkładania się blaszek w tętnicach wieńcowych nastąpiło u 82% uczestników ekspe­rymentu.

TERAPIE ZIOŁOWE

Środki ziołowe przeciw miażdżycy mają zwykle re­dukować istniejące blaszki albo poprawić stan na­czyń krwionośnych, tak by zmniejszyć prawdopodo­bieństwo wytworzenia się blaszek. Głóg (Crataegus laevigata) uważa się za jeden z najlepszych środków usuwających blaszki, ponieważ wzmacnia tętnice. Z jego kwiatów, liści i jagód można przyrządzać her­batę, dostępne też są wyciągi i nalewki (patrz także: Zaburzenia krążenia obwodowego).

ZIOŁA CHIŃSKIE

Przy miażdżycy zaleca się liczne zestawy zioło­we, w tym Ledebouriella divaricata, rozwar wiel­kokwiatowy (Platycodon grandiflorum) i przewier-cień chiński (Bupleurum chinense) w odpowiedniej proporcji. Najlepiej skonsultować się z lekarzem medycyny chińskiej.

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
adminero
Czas publikacji:
środa, 13 lipca 2011 14:15

Polecane wpisy

  • Terapia chelatująca - kontrowersyjny sposób leczenia

    Co roku tysiące chorych poddają się leczeniu chelacją - więcej niż wszczepie­niu by-passów. Chelacja polega na wstrzykiwaniu związku chemicznego EDTA do krwiobi

  • badania i diagnostyka miażdżyca tętnic

    Lekarz zazwyczaj obserwuje charakterystyczne objawy niedokrwienia poszczególnych części ciała. Aby precyzyjnie zlokalizować zmiany w naczy­niach, wykonuje się a

  • Przyczyny miażdżycy tętnic

    Zmiany miażdżycowe w naczyniach początkowo mają charakter cienkich przyściennych blaszek, zbudowanych z substancji tłuszczowych. U osób prowadzących higieniczny